From Artes liberales to Artes digitales: Ukrainian and Slavic Studies Міждисциплінарний семінар із цифрової гуманітаристики, 4-5 жовтня 2019

4-5 жовтня 2019 року Гуманітарний факультет УКУ провів міждисциплінарний семінар із цифрової гуманітаристики «From Artes liberales to Artes digitales: Ukrainian and Slavic Studies». Співорганізаторами виступили Відділення літератур, культур і мов Стенфордського університету та Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. Цифрова гуманітаристика (digital humanities) — це нова дослідницька ділянка, що поєднує методи гуманітарних наук і застосування комп’ютерного інструментарію. Таку комбінацію досі мало практикують у країнах Центральної та Східної Європи. Семінар мав на меті об’єднати дослідників, що вже використовують ресурси DH, стати форумом для представлення результатів, налагодження зв’язків і співпраці, а також дати поштовх розвитку цифрової гуманітаристики в УКУ.

У перший день запрошена лекторка Юлія Ільчук прочитала відкриту лекцію про цифрові методи дослідження слов’янських літератур, що практикуються в Стенфордському університеті. Ярміла Максімова та Марек Дебнар, гості зі Словаччини, розповіли про створення центру цифрової гуманітаристики в Університеті Костянтина Філософа в Нітрі. Олесь Добосевич, заступник декана Факультету прикладних наук УКУ, описав модель на основі нейронних мереж, що розпізнає кириличні написи й тексти різних типів. Микола Жарких поділився досвідом створення веб-ресурсів із розвинутим функціоналом, на яких розміщено зібрання творів українських класиків. Дмитро Єсипенко з Інституту літератури НАНУ проаналізував особливості наукових цифрових видань слов’янських літератур. Другий день роботи семінару відкрила лінгвістична секція, учасники якої розповіли про проєкт зацифрування унікальної архівної лексичної картотеки (Оксана Тищенко), Генеральний регіонально анотований корпус української мови (ГРАК) (Марія Шведова), онлайновий засіб проведення асоціативних експериментів СТИМУЛУС (Ольга Загородня), цифрові проєкти й засоби для української мови від гурту r2u (Василь Старко). На історичній секції пролунали доповіді про використання онтології CIDOC CRM щодо розрізнених історичних джерел (Анастасія Чередниченко, Владислав Піоро), представлення назв львівських вулиць різних епох у геоінформаційній системі (Орися Віра), аналіз билин методами мережевого аналізу (Петро Сарканич). Учасники відзначили потребу в розвитку різних напрямків цифрової гуманітаристики в Україні на основі вже наявних напрацювань і з врахуванням світових підходів і моделей у цій галузі, а також домовилися про проведення наступної зустрічі через два роки.

ПРОГРАМА СЕМІНАРУ

4.10.2019

Andrii Yasinovskyi, Dean of the Humanities Faculty, Ukrainian Catholic University. Welcome and opening remarks.

Yuliya Ilchuk, Assistant Professor of Slavic Languages and Literatures, Stanford University. Toward a Common Model for Digital Slavic Studies: Challenges and Solutions — Open keynote lecture.

Session I. Chair Olena Haleta

Jarmila Maximová, Marek Debnár (Constantine the Philosopher University in Nitra). Launching Digital Humanities Approach to the Traditional Humanities Study Programmes and Research at the Faculty of Arts, Constantine the Philosopher University in Nitra

Oles Dobosevych (UCU). On Recognition of Cyrillic Text

Mykola Zharkikh (Independent scholar). Ukrainian Literary Classics. The Experience of WWW Editions

Dmytro Yesypenko (Taras Shevchenko Institute of Literature, NASU). From Printed to Digital Wor(l)d: Scholarly Editing of Slavic Literatures

5.10.2019

Session II. Chair Yuliya Ilchuk

Oksana Tyshchenko (Institute of Ukrainian Language, NASU). Archival Lexical Card Index: Digital Format

Mariia Shvedova (Kyiv National Linguistic University). General Regionally Annotated Corpus of Ukrainian Language: Composition, Structure, and Functionality.

Olha Zahorodnia (National Academy of Statistics, Accounting and Auditing). STIMULUS: An Online Tool in Associative Linguistics

Vasyl Starko (UCU). Digital Projects and Tools of the r2u Group

Session III. Chair Dmytro Yesypenko

Oleg Sobchuk (Max Planck Institute for the Science of Human History). Trends versus Patterns: Two Types of Historical Explanation in the DH